English Site
  העמותה היא מלכ"ר, ע"ר 580147239

אודותינו ▾


איגוד הקומפוזיטורים בישראל

איגוד הקומפוזיטורים בישראל נוסד בשנת 1953. מטרתו היא לקדם את המוסיקה הישראלית בת זמננו הנכתבת עבור אולמות הקונצרטים, לשפר את תנאי העבודה והיצירה של הקומפוזיטורים החיים בארץ, ולהעלות את המודעות ליצירה המוסיקלית המקורית הנכתבת בארץ בקרב קהל חובבי המוסיקה והציבור הישראלי וכן בעולם. איגוד הקומפוזיטורים הישראלי פועל כסניף מקומי של ISCM, החברה הבינלאומית למוסיקה בת זמננו וכן ACL, איגוד הקומפוזיטורים הכלל-אסייתי וכן כסניף המקומי של ECSA, איגוד המלחינים והפזמונאים האירופאי

עיקר פעילות האיגוד מופנה לארגון קונצרטים עבור חברי האיגוד, שימור יצירות והקלטות, עידוד מבצעים לביצוע היצירה הישראלית, פעילות חינוכית בקונסרבטוריונים ואקדמיות למוסיקה וכן שיתוף פעולה עם איגודים מקבילים לחו"ל על בסיס של חילופי תרבות. איגוד הקומפוזיטורים מפעיל את פרס קרן קלון לעידוד מלחינים צעירים המצויים בתקופת הלימודים שלהם, ובעבר הפעיל את תחרות ליברסון לכלל המלחינים. איגוד הקומפוזיטורים הקים ומפעיל את מל"י – המרכז למוסיקה ישראלית, המתפקד כבית הוצאה לאור של כלל המלחינים החברים באיגוד. האיגוד פעיל בהוצאה לאור של תקליטורים של מוסיקה ישראלית, מפעל שהגיע לשיאו עם הפקתם של תשעת התקליטורים בסדרת "פסנתרין" המתעדים את המוסיקה הישראלית לפסנתר במשך המאה העשרים.

איגוד הקומפוזיטורים בישראל הוא מוסד ללא כוונת רווח, הנתמך על ידי המועצה לתרבות ולאמנות (מנהל התרבות) מטעם משרד החינוך והתרבות, מדמי החבר של הקומפוזיטורים ומתרומות. 

ראשי האיגוד בעבר נמנו על הבולטים שבמלחיני ארצנו ובהם מנחם אבידום, בן ציון אורגד, בנימין ברעם, צבי אבני, עמי מעייני, אשר בן-יוחנן, מנחם צור, ארי בן שבתאי, דן יוהס ושי כהן. כיום מכהנים בראשות האיגוד המלחינים איל אדלר (יו"ר), ג'ון בוסטוק (גזבר) ועמית ויינר (מזכיר).

המרכז למוסיקה ישראלית (מל"י)

המרכז למוזיקה ישראלית (מל"י, או IMC) הוא בית ההוצאה לאור של מלחיני איגוד הקומפוזיטורים. מל"י הוקמה בשנת 1994 על ידי יו"ר האיגוד דאז, ארי בן-שבתאי, בתמיכת הנהלת האיגוד והמועצה – כל מלחין חבר מועצה שלח יצירה משלו למוסד החדש, וכך החל האוסף לצמוח עד אשר כיום מונה מל"י יותר מ- 4010 יצירות רשומות מאת 136 קומפוזיטורים חברי איגוד הקומפוזיטורים. ייחודה של מל"י הוא בכך שהיא מנוהלת על ידי המלחינים, ומטפלת בכלל יצירותיהם ללא וועדות לקטורים, וללא מתן העדפה ליוצר אחד על פני משנהו.

מל"י הוקמה מתוך צורך של הקומפוזיטורים שלא מצא מענה לצורכיהם המקצועיים בהוצאות לאור אחרות של מוזיקה ישראלית. מל"י מוציאה לאור את היצירות, מפיצה ומביאה לביצוען ככל שניתן, וכן דואגת למימוש זכויותיהם של המלחינים לקבל את חלקם בדמי ההשאלה של תפקידים לגופי הביצוע בארץ ובעולם.

במשך 12 שנות קיומה הראשונות נוהלה מל"י על ידי המוסיקולוג דושן מיכאלק, וכעת היא מנוהלת ישירות על ידי יו"ר איגוד הקומפוזיטורים בעזרת צוות העובדים ודורון מודן.

מלחינים כותבים לצעירים ▾


איגוד הקומפוזיטורים פועל לעידוד ביצוע יצירה ישראלית בקרב סטודנטים ותלמידים צעירים, מתוך רצון לגדל דור סקרן ופתוח ליצירה עכשווית כמבצעים וכקהל. הפעילות מתרחשת במספר מישורים:

  • הזמנת יצירות ממלחיני האיגוד הכתובות לרמה וליכולות הנגנים הצעירים.
  • פעילות משותפת של מלחינים ומורים על היצירות בקונסרבטוריונים ובמרכזי המוזיקה השונים בארץ.
  • קיום קונצרטים בשיתוף המוסדות, המלחינים, המורים, התלמידים וההרכבים.
  • פרויקט תיעוד מוקלט שמטרתו יצירת מאגר זמין לשמיעה וללימוד, המשמש את הנגנים ברסיטלי בגרות ותחרויות שונות בארץ ובחו"ל.
  • תמיכה מדי שנתיים בפרס כספי בתחרות על שם "פאול בן חיים", שמטרתה עידוד ביצוע יצירה ישראלית על ידי נגנים צעירים.
  • הזמנת יצירות חדשות ממיטב המלחינים שהוקלטו באולפן על ידי נגנים מקצועיים.
  • שותפות פעילה בתחרות פאול בן חיים, הן בהענקת הפרס הכספי לזוכה הצעיר במקום השני והן על ידי עזרה לנגנים במציאת יצירות מתאימות.

פסנתרין - אנטולוגיה של מוסיקה ישראלית לפסנתר ▾


פסנתרין היא אנתולוגיה של יצירות ישראלית לפסנתר הכוללת 9 דיסקים של מוזיקה, מ-1920 ועד לסוף המאה העשרים. הפרויקט יצא לאור על-ידי איגוד הקומפוזיטורים ומל"י – IMC.

9 הדיסקים כוללים 72 יצירות לפסנתר שנכתבו על-ידי מלחיני ישראל: יואל אנגל, פאול בן חיים, מנחם אבידום, מרדכי סתר, עדן פרטוש, יורם מיוחס, גיל שוחט ורבים אחרים.

כל היצירות (מלבד אחת) הוקלטו באולפן על-ידי הפסנתרנים: ליאורה זיו לי, אלן סטרנפלד, אורה רותם-נלקן, חרות ישראלי, תומר לב, מיכל טל, נטשה טדסון, יובל אדמוני ואסתרית בלצן. הדיסק האחרון כולל את הפסנתרנים אלון גולשטיין ואלן סטרנפלד.

"פסנתרין" מציג מבט רחב ויוצא דופן של פעילות ומגוון מוזיקלי המבטא ערכים תרבותיים חשובים בנוסף לערכים מוזיקליים טהורים. האנתולוגיה מיועדת לשימוש בספריות מוזיקליות, אקדמיות וקונסרבטוריונים, תחנות רדיו קלאסיות ומוקדי מידע מוזיקליים ברחבי העולם.

יצירת קשר


כתובת האיגוד ושל מל"י:
   רחוב צה"ל 36, ת.ד. 10039, תל אביב 6935158 (קומת מרתף)
שעות קבלה של האיגוד:
   ראשון-רביעי 8:00 - 13:00
שעות קבלה של מל"י:
   שני וחמישי 14:00-19:00 (ביקור יש לתאם מראש).
טלפקס של האיגוד ושל מל"י:
  +972-(0)3-562 1282

דואל של האיגוד:  israelcomposers@gmail.com
דואל של מל"י:  music.imc@gmail.com